Tuz Mağarası Tarihçesi

Son yılların epidemiyolojisi araştırmalarına göre dünya nüfusunun% 4-10 u solunum yolu hastalıklarına yakalanmaktadır.Bu hastalıkların başında astım ve bronşit hastalıkları gelmektedir.Çocuklar arasında da hastalıkların% 10-15 'e yükselmektedir.

 

Son yılların epidemiyolojisi araştırmalarına göre dünya nüfusunun% 4-10 u solunum yolu hastalıklarına yakalanmaktadır.Bu hastalıkların başında astım ve bronşit hastalıkları gelmektedir.Çocuklar arasında da hastalıkların% 10-15 'e yükselmektedir.

Son yılların epidemiyolojisi araştırmalarına göre dünya nüfusunun% 4-10 u solunum yolu hastalıklarına yakalanmaktadır.Bu hastalıkların başında astım ve bronşit hastalıkları gelmektedir.Çocuklar arasında da hastalıkların% 10-15 'e yükselmektedir. Nefes yollarının hastalığı mekanizmasının gelişmesi, bronşitlerin yüksek farklilik türevleri, alerjenlere, yükselmiş duruma göre değişmesine, enfeksiyon uyandırıcılara ve artan strese bağlıdır. Bu reaksiyonların sonunda, bronşlar daralarak, havanın geçmesine engel olmak ve nefes almayı engeller. Bronş spazmının dışında, bronş duvarlarında ödemeler gelişmekte ve sekresyon fazlalaşır.

Astım, tedavisi olmayan bir hastalıktır, ancak astım hastalığına karşı yapılandırma profilaksi veilaç tedavisi hastalara normal bir yaşam tarzı yaşatmayı hedefler. Bronşial astım hastalığında uygulanan ilaç tedavisi ek olarak speleoterapi (bronşial astım hastalığında tedavi için bir destek tedavisidir ve eski çağlardan beri bu alanda kullanmaktadır.

Bu tedavi metodu ikibin yıldan fazla süredir bilinmektedir. Bu metot Eski Yunan ve eski Roma'da kullanılmaktaydı.1940'larda Alman ve Polonyalı bilim adamlarının gayretleri ile speleoterapi metodu yeniden ilgi çekmeye başlamıştır.

İkinci Dünya Savaşında birçok insan kentlerden bombardımanı kaçarak, sığınaklara ve mağaralara saklanmışlardır. Klytert mağarasında bu sığınaklardan biri olmuştur. Bu makale gözlemleme bilim adamları mağaranın insan sağlığına olumlu etkisini fark etmişlerdir. Bu doktorlardan Dr. K. Spannagel'e göre bu alan ciddi klinik-eksperimental araştırmalar yapılmıştır. Bütün bu araştırmalar sonucunda speloklimoterapi yöntem ortaya çıkmıştır.Bu yöntem tuz mağaralarının klimatik ortamından kaynaklanan faydalar insan sağlığına sunulmasıdır.

Türkiye'de birkaç Tuz odası vardır. Nevşehir ili Gülşehir ilçesinde Tuz köyü kaya tuzu mağarası, Kırşehir merkez tepesidelik kaya tuzu mağarası ve Çankırı kaya tuzu mağarası bu mağaralardan en bilindik olanlarıdır.

Türkiye 'de ilk olarak 2006'da Çankırı valisi Sayın Ali Haydar Öner ve Doç. Hank Halilova, Çankırı'da Kaya tuzu mağarasında insan sağlığı yönünde kullanılması ile Çankırı valiliği A.Ü Ziraat Fakültesi ve Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü'ne proje yapılmıştır.

Çankırı'da Kaya tuzu Mağarası Ankara'ya 130 kilometre mesafede bulunan Çankırı ili sınırları içinde ve ilin yerinde Balıbağı Köyünde bulunmaktadır.

Who's Online

We have 30 guests and no members online

SATILIK TUZ ODASI MAKİNALARI 5 FARKLI SEÇENEK KAMPANYALI SATIŞLARIMIZLA